Şömine Baca Temizliği

Şömine baca temizliği, kış aylarında şömine kullanımındaki artışla birlikte zorunlu hale gelmektedir. Anın keyfini çıkarmak isteyenler için şömine vazgeçilmezdir. Fakat şömine bacaları zaman içerisinde kirlenip tıkanmaktadır. Tıkanmış bacalar geriye vuran duman neticesinde evde kirlenmeye, baca yangınlarına ve hatta zehirlenmeye yol açabilmektedir. Tüm bu risklere karşı düzenli aralıklarla şömine baca temizleme işlemi yapılmalıdır.

Şömine bacası temizleme işlemi dikkat ve özen gerektirmektedir. Bu işlem ev ve iş yerlerinde düzenli olarak yapılmalıdır. Baca temizleme sırasında mutlaka işinde uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Bilinçsiz şekilde gerçekleştirilen şömine baca temizliği, olumsuz sonuçlara neden olabilir. Şömine bacaları en az yılda bir kez temizlenmelidir. Aksi takdirde bacalarda tıkanma meydana gelebilir.

Şömine Bacası Nasıl Temizlenir?
Şömine konforunun tıkanma neticesinde bir çileye dönüşmemesi için düzenli aralıklarla temizlik işleminin yapılması gerekmektedir. Ayrıca şöminenin yanma veriminin artması için temizlik şarttır. Biriken gazlar sonucu zehirlenmenin yaşanmaması için de şömine bacası temizliği yapılmalıdır. Temizleme işlemi, işinde uzman yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır. Profesyoneller tarafından temizlenmeyen bacalar, zehirlenmeye kadar giden olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Şöminede yanan odun ve türevi malzemeler zamanda bacada katmanlaşarak birikir. Bacayı daraltan bu katman zamanla dumanın dışarı çıkmasını zorlaştırır. Bu da dumanın geri vurması gibi çeşitli olumsuz sonuçlara yol açar. Bu nedenle şömine bacalarının düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Temizleme sırasında bu iş için özel üretilmiş aletlerle önce kazıma işlemi yapılır. Daha sonra silme işlemine geçilerek baca temizlenir.

Şömine Baca Tıkanması
Şömine bacası tıkanması birçok sebebe bağlı olarak gerçekleşebilir. Bunlar kuşların yuva yapmak için biriktirdiği çalı-çırpılar, zamanla bacada birikmiş kurumlar, rüzgarın taşıdığı toz ve toprak, içerisine atılan taşlar bacayı doldurup tıkar. Bu tıkanma sonucunda dışarı çıkamayan duman eve geri döner. Şöminenin yanma performansı da tıkanmaya bağlı olarak düşer. Düzenli aralıklarla yapılan şömine bacası temizliği işlemi, şöminenin yanma verimini artırır.

Şömineler yılda en az bir kez olmak üzere düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Bu temizlik işlemi baca temizliği yetkisine sahip kişiler tarafından yapılmalıdır. Şömine bacası tıkanması ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Yangınlardan zehirlenmeye kadar birçok olumsuz sonuç doğurabilir. Bu riske karşı düzenli aralıklarla şömine baca temizliği işlemi yapılmalıdır.