İtfaiye Baca Temizliği

Baca temizliği denildiğinde akla her ne kadar soba bacaları gelse de aslında yemekhane, kazan, kombi, restaurant, fabrika bacaları vb. kuruluşların bacalarının temizliğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Baca temizliği zor ve özen gösterilmesi gereken bir işlemdir.

Baca Temizliği Neden Önemlidir?

Baca temizliği doğru şekilde yapılmadığı takdirde, kullanılan yakıtlardan örneğin kömür, doğalgaz vb. yeterli şekilde verim alınmamaktadır. Verim alınamayan bacalarda ilerleyen zamanlarda tıkanmalar meydana gelir ki bu hiç istemediğimiz bir olaydır. Bu sebepten dolayı kış mevsimde pek çok evde soba zehirlenmeleri meydana gelmektedir.

Baca Temizliği İçin Uzman Şart mı?

Evet. Baca temizliği yapmak için bu işi tam anlamıyla bilen biri gerekmektedir. Zira her yaparım denilen kişiye yaptırırsak zehirlenme gibi sağlık sorunlarını ortaya çıkarır. Bu yüzden temizleme konusunda eğitimini almış ve mümkünse itfaiyede çalışan kişilerin olması daha çok tercih edilmektedir. Başka bir alternatif ise belediye tarafından anlaşılan özel şirketler. Bu şirketler baca temizliği konusunda belirlenen kişilere eğitim vermektedir ve belediyeler de bu özel şirketlerle belirli fiyatta anlaşma yaparak baca temizliği yaptırmaktadır.

Baca Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?
Bacalar, kömür, doğalgaz gibi yakıtların yanması sonucu meydana gelen gaz çıkışının sağlandığı bir mekanizmadır. Hal böyle olunca baca kenarların tortu birikmesi olur ve temizliği sağlanmazsa tıkanmalar meydana gelir. Bu tıkanmalar gaz zehirlenmesini meydana getirir. Ev, küçük ofisler gibi yerlerde kış mevsiminin başında ve kış mevsimi bittikten sonra temizlenmesi yapılabilir. Ancak büyük ofisler, fabrikalar, yemekhaneler de baca temizliği 2-3 ayda bir yapılması ön görülmektedir.

İtfaiye Baca Temizliği Nasıl Yapılmaktadır?
Baca temizliği dikkatle yapılması gereken özverili bir işlemdir. Bu nedenle işinin ehli itfaiyeciler tarafından yapılması daha doğru olmaktadır.

Kömür kullanılan mekânlarda baca temizliği yılda en az 1 kere tel fırça yardımıyla yapılmalıdır. Ardından uzun bir çubuğun ucuna bez dolayıp baca temizliği yapılmalıdır. Bu işlemler birkaç kere tekrar etmelidir.

Yağlı kanal denilen bacalar çoğunlukla yemek sektörünün olduğu mekânlarda bulunmaktadır. Bu bacaların temizliği 2 ayda bir olacak şekilde yapılmalıdır. Yağ çözücü temizlik ürünleri kullanılarak baca içi yumuşatılmalıdır. Ardından spatula yardımı ile kazınarak işlem gerçekleştirilmelidir. Geriye kalan tortular telle kazınıp bez yardımı ile temizlenmelidir.